Дивно…? Концерт ще не розпочався, а в глядацькій залі Палацу культури «Північний» (м. Кривий Ріг) уже відчувається свято, і глядач його відчуває. Бо ж на святковій сцені виступить Академічний фольклорний ансамбль «Калина» (м. Київ), художній керівник Валерій Дебелий. Цей колектив по праву давно називають скарбницею самобутнього фольклорного мистецтва України.

Світло в залі гасне. Звучить мелодія пісні «А ми тую червону калину…», завіса відкривається. Зал зривається могутньою хвилею оплесків. Виконується привітальна вокально-хореографічна композиція – візитна картка ансамблю.

З перших звуків і рухів артистів ансамблю зал затамовує подих. Могутньо і злагоджено звучать голоси вокалістів, красиво і граціозно танцює балет, стрійне, величаво грають музиканти.

Вокальні номери змінюються танцювальними. Особливо глядач запам’ятав «Буковинський дівочій танок» разом з солістом-скрипалем, який дуже вдало вписаний в канву хореографії. На зміну дівочому танцю приходить « Гуцульський».

Дуже порадувала глядачів хорова вокальна група. Чудові, сильні голоси, гармонійний стрій, акторська майстерність-притаманні виконавцям, глибина і краса фольклорного мистецтва викликають у глядачів хвилю аплодисментів, схвальні вигуки «Браво», радість переплітається зі слізьми на очах, адже живе і квітне народне мистецтво України.

І так, як безмежний український степ складається з багато чисельних  колосків, так і мистецтво артистів «Калини» наповнюється національним колоритом і сердечним теплом.

Завершується перше відділення концерту вокально-хореографічною композицією «Карпати», в якій представлені всі народності, які живуть в карпатському краї. Яскраві костюми, висока виконавська майстерність, відчуття стилю і характеру твору та особлива тільки «Калині» притаманна манера виконання. Вражає своєрідна постановка рук і корпусу, техніка танцюристів, так звана «школа Дебелого». Вона неординарна, неповторна, в ній дуже оригінальна танцювальна лексика, але основана вона на класичній основі.

Оригінальність творчості Валерія Дебелого перш за все в новизні художнього методу, до якого його привела дослідницько-фольклорна робота в різних регіонах України. Він (В.Дебелий) знаходить ключ до фольклорної скарбниці, збагачує репертуар, прикрашаючи і творчо обробляючи кожний танок чи пісню.

Невеличкий антракт, і на сцені знову дійство, друге відділення концерту. Актуально і злободенно звучить пісня «Запали свічу», присвячена вона воїнам АТО. Запальні і могутні «Запорожці», «Буковинський танок» виконуються на одному подиху. Зал то завмирає, то вибухає громом оплесків. І ось на сцені знаменита «Дебелівська» «Веснянка». Твір, який знають і за межами України. Висока технічна майстерність, пластика, музичність, неповторний художній образ дівчини-весни – все в цьому ліричному танці. Зал знову зривається бурхливими аплодисментами, вигуками «Браво!» та «Молодці!».

На сцені вокальна група ансамблю з низкою українських народних пісень. Невимушений, чіткий стрій, чудова акторська гра чоловічої і жіночої груп, образність та яскравий народний гумор притаманні виконавцям вокалу колективу.

Ще в концерті було багато різних номерів. Це і «Єврейський танок», і «Донецька полька», дуетний танок «На побаченні», чудово співали окремі солісти «Калини».

Закінчився концерт традиційним «Гопаком», де проявив свої здібності весь склад ансамблю. Виконувались складні танцювальні трюки: «Бочка», «Повзунець», «Розніжка», Бедуїнський», «Щучка», «Тури», «Обертаси» та інше. Артистам прийшлось тричі виконувати фінальну частину танцю під дружні оплески вдячних уже стоячих глядачів. Було чути вигуки : «Браво!», «Молодці!», «Калина краща!», і таке інше.

Ось тільки декілька відгуків вдячних глядачів:

Галина Куць – керівник Зразкового ансамблю хореографічних мініатюр «Жарт» ПК «Північний»:

«Ваш колектив – прекрасний! В ньому відчувається душа нашого народу. Творчість вашого ансамблю – це невичерпна скарбниця досягнень унікального і самобутнього народного мистецтва, яке глибоко сягає в сиву давнину. Прекрасні задушевні пісні та танці, висока виконавська майстерність артистів ансамблю підкорили глядачів. Виконуючи важливу духовну місію відродження та розвитку національної культури, ансамбль та його керівник проводять велику неоціненну роботу по пропаганді ідеалів і національних традицій та патріотичному вихованню молоді.»

 

Едуард Кирильчук – керівник Зразкового ансамблю народного танцю «Самоцвіт» ПК «Північний» м. Кривий Ріг:

«Збереження історичної спадщини, розвиток народного фольклорного мистецтва і майбутнє нашої України – це є ланки одного ланцюга. Якщо рветься одна ланка-губиться зв’язок часів і спадкоємність. Ми уже через це проходили, знаємо чим може все скінчиться, і тому не маємо права повторювати попередні помилки.»

Закінчився концерт, а я ще довго сидів в і думав… в пам’яті виникали епізоди концерту… Дивлячись програму «Калини», мимохідь приходиш до висновку – саме вони з високості свого таланту мають честь запрошувати на зустріч зі справжнім мистецтвом, а ми, глядачі, маєм за високу честь бути учасниками його творення! Хочеться вклонитись до землі кожному співакові, танцюристові, музикантові за радість спілкування з високим професійним мистецтвом.

Щасти тобі, «Калино»!

Віталій Фесун

Директор Палацу культури «Північний» м. Кривий Ріг

Відмінник освіти України.